Přijďte sei poslechnout zajímavosti a aktuality z přírody Karlovarska! Již tradiční, v pořadí osmý ročník, setkání přátel přírody v Karlových Varech. Jde o pásmo krátkých přírodovědných přednášek pro širokou veřejnost. Seznámení s novými zajímavými pozorováními a objevy z přírody Karlovarského kraje.

Kdy: pátek 25. října 2019 od 16 do 19 hodin

Kde: Krajská knihovna Karlovy Vary, sál Dvory

 

Program:

Jak se vyvíjí rybí obsádka jezera Medard (Ivana Vejříková)

Každoroční ichtyologický průzkum prováděný Akademií věd na základě smlouvy se Sokolovskou uhelnou odkrývá, jak se daří rybím obyvatelům v jezeře Medard vzniklém po rekultivaci hnědouhelného lomu.

 

Co všechno nevíme o výskytu kočky divoké (Vítek Tejrovský)

Po velmi dlouhém období se ve zdejším regionu opět začíná objevovat kočka divoká. Kromě fotopastí ji nikdo neviděl. Jaké jsou způsoby jejího života a možnosti jejího usazení v regionu a kde a jak se o to pokoušet.

 

Perlorodky na Ašsku (Ing. Kateřina Urbánková)

Záchrana perlorodek na Lužním potoce probíhá již mnoho let. Mění se příroda, hydrologické podmínky, mění se poznatky, a tomu se přizpůsobuje péče i záchranný program o tento jedinečný druh.

 

Nová chráněná území v Karlovarském kraji (Martin Chochel)

Chráněná území rostou jak houby po dešti, ale kde jsou ta cenná místa, ví zatím jen zasvěcení.

 

Invazivní kůrovci v Karlovarském kraji (Tomáš Fiala)

Globální obchod a oteplování přináší další nové hmyzí hrozby pro lesní porosty

 

Pískovna Erika a pískovna Vřesová (Ing. Petr Krása, Ing. Jana Jiskrová)

Dvě pískovny v Sokolovské pánvi procházejí kolapsem populací obojživelníků. Kudy vede cesta ke stabilizaci, jaká opatření jsou pravděpodobně potřeba a jaká se dělají?